دریافت ویزای تحصیلی آمریکا  , اقامت در آمریکا از طریق تحصیل ,مهاجرت به آمریکا
دریافت ویزای تحصیلی آمریکا , اقامت در آمریکا از طریق تحصیل ,مهاجرت به آمریکا

 

نکتات مهم درباره تحصیل در آمریکا

 

  • اولین مقصد دانشجویان بین المللی جهان با بیش از ۸۰۰.۰۰۰ دانشجوی خارجی
  • سومین کشور دنیا از نظر وسعت و جمعیت
  • بزرگترین اقتصاد جهان با پیشرفته ترین تکنولوژی
  • دارای برخی از با کیفیت ترین موسسات آموزشی
  • دارای وسیع ترین گزینه های تحصیلی شامل گزینه های عمومی، کاری و …

 

 

 

اطلاعاتی مربوط به اعزام دانشجو به آمریکا


از سپتامبر 2011، ایالات متحده امنیت مرزهای خود و همینطور سختگیری برای صدور انواع ویزا را، بالاتر برده و قبل از ورود هر خارجی به کشور، ابتدا از تمکن مالی کافی او برای پوشش دهی هزینه تحصیل و سپس از وجود شواهد کافی دال بر برگشت او به وطنش، اطمینان حاصل میکند.
در ایالات متحده، ویزا توسط وزارت امور خارجه (اختصارا DoS) و سفارت ها و کنسولگری های آن صادر میشود. (DHS) یا وزارت امنیت کشور بر آژانس های مهاجرتی و سازمان حفاظت از مرزها نظارت میکند. و سازمان مهاجرت (ICE) مسئول نظارت بر هر فردیست که از مرزهای آمریکا وارد خاک آن میشود.

 

 

 

ویزای F-1


دانشجویان بین المللی بعد از گرفتن پذیرش از موسسات آمریکا نیاز به ویزای F-1 (غیر مهاجرتی) یا همان ویزای تحصیلی آمریکا دارند که برای دست یابی به آن می بایست فرم های تقاضا پر شده، هزینه آن پرداخت شده و مصاحبه ای انجام شود. در این صورت، سازمان مسئول، یک پروفایل (SEVIS = Student and Exchange Visitor Information System) I-20 صادر میکند که برای اخذ ویزای F-1 ضروری است. با ویزای F-1 دانشجو می تواند 20 ساعت در هفته در سال اول تحصیل خود کار نیمه وقت در محدوده دانشگاه و نه خارج از حریم دانشگاه انجام دهد. بعد از سال اول، در صورتی که اجازه از طرف دانشگاه صادر شود، کار خارج از حریم دانشگاه امکان پذیر خواهد شد. البته این کار اغلب برای افرادی است که نیاز به دوره کارآموزی یا انترنی دارند. دانشجویان دارای ویزای F-1 آمریکا همچنین امکان بهره مندی از 12 ماه آموزش عملی اختیاری را دارند(OPT). دانشجویان رشته های علوم پایه، فناوری، مهندسی و ریاضی یا سایر رشته ها ممکن است تا 29 ماه امکان آموزش عملی اختیاری را داشته باشند. ویزای F-2 مربوط به همسر دارنده ویزای F-1 بوده و اگر همسر دارنده F-1 قصد تحصیل در آمریکا را داشته باشد، باید درخواست تغییر ویزا بدهد. فرزندان با داشتن ویزای F-2 در صورتی که قصد تحصیل در مدارس K-12 را داشته باشند، نیازی به تغییر ویزا نخواهند داشت.

 

ویزای J-1


آن دسته از افراد که برای تبادلات فرهنگی می آیند یا از طرف کشور مبدا از لحاظ مالی حمایت شده اند، برای ادامه تحصیل در آمریکا نیاز به ویزای توریستی J-1 دارند. دانشجویان با ویزای J1 واجد شرایط 18 ماه آموزش دانشگاهی هستند (سه سال، در مواردی که رساله دکتری داشته باشند). ویزای J-2 مربوط به همسر یا فرزندان دارای ویزای J-1 بوده و با این ویزا آنها نیز میتوانند در آمریکا تحصیل کنند.

 

سازمان های DHS/ ICE در صورت وجود گرفتاری های مالی برای فرد می توانند اجازه کار خارج از محیط دانشگاه در آمریکا را بعد از سال اول صادر کنند.

 

ویزای M-1

ویزای M-1 به دانشجویانی اعطا میشود که در دوره های کاری ثبت نام کرده باشند. با داشتن این ویزا اجازه کار کردن ندارید. ویزای M-2 نیز مربوط به همسر دارنده ویزای M-1 خواهد بود. اگر همسر یا فرزند دارنده M-1 قصد تحصیل در آمریکا را داشته باشد، باید درخواست تغییر ویزا را بدهد.

 

همانطور که میدانید ایالات متحده آمریکا برترین و قوی ترین دانشگاه های دنیا را در خود جای داده است. به همین دلیل باعث شده است که افراد زیادی تمایل به  مهاجرت تحصیلی به آمریکا داشته باشند. با توجه به اینکه مهاجرت تحصیلی به آمریکا نیازمند پاس کردن آزمون های ورودی تعریف شده توسط  ایالات متحده آمریکا برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد می باشد، دانشجویان خارجی برای مهاجرت تحصیلی به ایالات متحده امریکا نیاز به گذراندن این آزمون ها می باشند. مهاجرت تحصیلی درایالات متحده امریکا راه های زیادی دارد که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم.

 

 

 

کشور آمریکا یکی از بهترین سیستم های آموزشی دنیا را داراست. ایالات متحده آمریکا دارای بهترین کالج ها و دانشگاه ها با بهترین رتبه هاست و مدارک تحصیلی کارشناسی،کارشناسی ارشد، دکتری که از دانشگاه های کشور آمریکا صادر می شوند در کل دنیا مورد تایید و شناخته شده هستند. مدارس ابتدایی: مدرسه ابتدایی در مهاجرت تحصیلی به آمریکا شامل پنج سال آموزشی از سال اول تا پنجم می باشد که در کل هر دانش آموز آمریکایی ۶ سال ابتدایی می گذراند که یک سال مهد کودک را نیز شامل می شود.

 

مدارس متوسطه: دانش آموزان در کشور آمریکا بعد از کلاس پنجم به دوره متوسطه می روند که شامل هفت سال کامل است که پس از گذراندن آن به دانش آموزان دیپلم دبیرستان اعطا می شود.

 

مقطع کارشناسی: در مقطع کارشناسی دانشجویان پس از گذراندن دوازده سال تحصیل در مدارس ابتدایی و متوسطه وارد آن می شوند. دانشجویان خارجی که مابل به ورود به دانشگاه های آمریکایی و مهاجرت تحصیلی به آمریکا هستند باید مدرک معادل دیپلم دبیرستان اخذ کرده باشند. دانش آموزان می توانند یک دوره دو ساله برای فوق دیپلم و یا دوره ۴ ساله برای لیسانس را انتخاب کنند که دانشوجیان می بایستی تا سال دوم کالج یک رشته را انتخاب نمایند.

 

مقطع کارشناسی ارشد: دانشجویان برای ورود به این مقطع و مهاجرت تحصیلی به آمریکا مستلزم ۱۶ سال تحصیل رسمی هستند یعنی باید دوازده سال مدرسه ابتدایی و متوسطه و چهار سال مقطع کارشناسی  را گذرانده باشند. مقطع کارشناسی ارشد یک برنامه دو ساله است.

 

مقطع دکتری: یک مقطع پژوهشی می باشد که بالاترین مدرک اعطایی در آمریکا را داراست. اخذ مدرک دکتری در ایالات متحده آمریکا مستلزم سه تا شش سال  تحصیل مستمر می باشد. دانشگاه های آمریکا به دو گروه ایالتی (state school) و خصوصی( private school) تقسیم می شوند. دانشگاه های ایالتی (دولتی) معمولا ارزانتر هستند اما این امکان وجود دارد که برای پذیرش دانشجویان خارجی محدودیت ظرفیت داشته باشند و همینطور دانشگاه های آمریکا  را می توان بر اساس اینکه مراکز تحقیقاتی هستند یا خیر به دو گروه تقسیم نمود:

 

گروه اول: دانشگاه هایی که علاوه برتدریس مراکز تحقیقاتی هم هستند و دانشجویان دکتری را قبول می کنند.

 

گروه دوم: دانشگاه هایی که فقط به تدریس می پردازند و دوره های تحصیلی دو ساله یا چهار ساله دارند، مدارکشان حداکثر تا مقطع لیسانس می باشد. ایالات متحده آمریکا بیشترین پذیرش دانشجو را در ترم پائیز (سپتامبر، اکتبر) می گیرد و اکثر کمک هزینه های تحصیلی در این ترم اعطا می شود. دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در آمریکا و مهاجرت تحصیلی به آمریکا هستند می بایست آزمون های تعریف شده توسط آموزش وپرورش کشور آمریکا را پاس کنند.

 

آزمون استدلالی Sat:

 

این آزمون برای پذیرش دوره کارشناسی دانشگاه های آمریکا مورد نیاز است. این آزمون تعیین می کند که دانشجو چگونه توانایی های خود را به کار گیرد.

 

آزمون موضوعی Sat:

 

این آزمون برای سنجش توانایی های دانشجویان در یک زمینه خاص و به کارگیری این دانش است.

 

آزمون Sat : این آزمون ۴ توانایی دانشجویان را برسی می کند که شامل زبان انگلیسی،ریاضی،خواندن و علوم پایه که یک بخش اختیاری به نام نوشتار هم دارد می شود. نمره این آزمون میزان آمادگی برای ورود به کالج دانشجویان را می­ آزماید.

 

آزمون toffle:

 

برای دانشجویان که قصد ادامه تحصیل درایالات متحده آمریکا و مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارند توانایی آن ها در ۴ مهارت گوش دادن،خواندن، نوشتن و صحبت کردن ارزیابی می شود.

 

آزمون gre: دانشجویان که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (تحصیلات تکمیلی) در رشته های مهندسی دارند، می بایست این آزمون را پاس کنند. این آزمون توسط موسسه Ets برگزاری می شود که برای سنجش مهارت های زبانی، استدلال کمی، تفکر انتقادی و نوشتار تحلیلی دانشجویان تنظیم شده است.

 

آزمون gmat: این آزمون،آزمون پذیرش رشته مدیریتی در مقطع کارشناسی ارشد است که یک آزمون استاندارد برای متقاضیان رشته mba می باشد. این آزمون ابتدا برای استفاده موسسات و دانشگاه های آمریکا که رشته های مدیریت و تجارت را ارائه می دادند وضع شده بود اما اکنون این آزمون به عنوان معیار پذیرش دانشجویان در سطح جهانی توسط بیش از ۱۷۰۰ دانشگاه استفاده می شود.

 

آزمون Lsat: این آزمون مختص پذیرش دانشجویان حقوق است. این یک آزمون استاندارد است که برای اخذ پذیرش دانشکده های عضو Lsac الزامی می باشد. این آزمون ۴ بار در سال برگزار می شود.

 

آزمون mcat (آزمون پذیرش کالج های پزشکی): این آزمون توسط انجمن کالج های پزشکی آمریکا با همراهی دانشکده های پزشکی آمریکا برگزار می شود که بخشی از فرایند پذیرش دانشکده های پزشکی بوده است.

 

مدارک مورد نیاز

 

برای مقطع کارشناسی متقاضیان دوره لیسانس لازم است که ریز نمرات دوره دبیرستان و نمرات آزمون زبان انگلیسی را ارائه دهد. انگیزه نامه، توصیه نامه برای تحصیلات تکمیلی، متقاضیان باید مدرکی که نشان دهنده سوابق تحصیلی فرد باشد از جمله ریز نمرات تحصیلات کارشناسی و نمرات دوره دبیرستان را می بایست ارائه دهند.  دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در کشور آمریکا و مهاجرت تحصیلی به آمریکا می توانند برای تحصیل در کشور آمریکا از طریق ویزاهای زیر اقدام نمایند.

 

ویزای F1

 

معروف ترین ویزای دانشجویی در کشور  آمریکا ویزای F1 است. دانشجویان متقاضی تحصیل در کالج و دانشگاه های آمریکا باید برای دریافت این ویزا اقدام کنند. دانشجویان خارجی می توانند برای  همسر و فرزند زیر ۲۱ سال خود نیز درخواست ویزای (F2) دهند. این نوع ویزا اصولا برای دوره های تحصیلی طولانی مدت بیش از ۶ ماه می باشد. دوره های تحصیلی کوتاه مدت موقت، متناسب با محل دعوت کننده و نوع دوره تحصیلی شامل ویزای B1 می شوند. متقاضیان برای دریافت این ویزا میبایست پس از دریافت I-20 فرم DS-160 خود را تکمیل نمایند.

 

ویزای M1

 

شرایط کلی ویزای M1 مانند ویزای F1 است؛ اما تنها تفاوتی که با ویزای M1 دارد این است که فقط برخی از رشته های خاص فنی حرفه ای را شامل می شود. دانشجویان متقاضی این ویزا نیز می توانند همسر و فرزند زیر ۲۱ سال خود رابا تقاضای ویزای M2 به همراه خود به کشور آمریکا بیاورند. برای این نوع ویزا نیز باید فرم DS-160 تکمیل شود.

 

ویزای J1

 

این نوع ویزا به ویزای فرصت مطالعاتی مشهور است، مخصوص متقاضیانی می باشد که برای تحقیق و یا تدریس در دانشگاه ها وارد آمریکا می شوند. مدت اعتبار این ویزا براساس طول مدت دوره در آمریکا متغیر است اما طبق قانون آمریکا فرد متقاضی باید پس از دو سال خاک آمریکا را ترک کند و دوباره برای ورود به کشور آمریکا مجددا اقدام کند. فرد متقاضی می تواند همسر و فرزند زیر ۲۱ سال خود را با درخواست ویزای  J2 وارد کشور آمریکا کند. برای این نوع ویزا نیز همانند تمامی ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا، میباید فرم DS-160 پر شود. در تمامی این ویزا ها فرد باید تمکن مالی خود را نشان دهد و ثابت کند که قصد بازگشت به کشور خود را پس از دوره تحصیلی دارد. در حالی که آمریکا به متقاضیانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند پذیرش مخصوص به دوره زبان انگلیسی را ارائه می دهد؛ اما سفارت آمریکا سخت گیری بیشتری درخصوص دادن ویزا به متقاضیانی که مدرک انگلیسی ندارند دارد.

دریافت ویزای تحصیلی آمریکا  , اقامت در آمریکا از طریق تحصیل ,مهاجرت به آمریکا
دریافت ویزای تحصیلی آمریکا , اقامت در آمریکا از طریق تحصیل ,مهاجرت به آمریکا

 

هزینه تحصیل در کشور آمریکا

 

هزینه تحصیل در کشور آمریکا در مهاجرت تحصیلی به آمریکا، بنابر نوع دانشگاه متفاوت می باشد. تحصیل در دانشگاه های خصوصی و غیر انتفاعی حدودا ۶۰۰۰۰ دلار می باشد که این هزینه بسیار گران است و دانشجویانی که می خواهند هزینه تحصیلشان مقرون به صرفه تر باشه می توانند برای تحصیل، دانشگاه های ایالتی یا دولتی را انتخاب کنند که هزینه تحصیل در این دانشگاه ها برای دانشجویانی که مقیم آمریکا هستند حدود ۹۱۳۹ دلار است و برای دانشجویان دیگر حدود ۲۲۹۵۸ دلار می باشد.

 

 

 

Average fees at US universities, 2014/15 متوسط هزینه در دانشگاه های آمریکا، ۲۰۱۴/۱۵
  Public two-year colleges کالج های دو ساله عمومی Public four-year colleges (in-state fees) کالج های دولتی چهار ساله (در حالت هزینه) Public four-year colleges (out-of-state fees) کالج های دولتی چهار ساله (خارج از دولت هزینه) Private non-profit four-year colleges خصوصی غیر انتفاعی کالج های چهار ساله
Tuition and other fees شهریه و هزینه های دیگر $۳,۳۴۷ ۳۳۴۷ $ $۹,۱۳۹ ۹۱۳۹ $ $۲۲,۹۵۸ $ ۲۲،۹۵۸ $۳۱,۲۳۱ $ ۳۱،۲۳۱
Room and board اتاق و هیئت مدیره $۷,۷۰۵ ۷۷۰۵ $ $۹,۸۰۴ ۹۸۰۴ $ $۹,۸۰۴ ۹۸۰۴ $ $۱۱,۱۸۸ $ ۱۱،۱۸۸
Total (per year) مجموع (در سال) $۱۱,۰۵۲ $ ۱۱،۰۵۲ $۱۸,۹۴۳۱۱۱۱ ۱۸۹۳۴$ $۳۲,۷۶۲ $ ۳۲،۷۶۲ $۴۲,۴۱۹ $ ۴۲،۴۱۹

 

 

 

درکل با توجه به مطالب گفته شده میتوان گفت کشور آمریکا کشوری است که برترین دانشگاه های جهان را در خود جای داده است که این موضوع عمده ترین دلیل دانشجویان خارجی برای تحصیل، پژوهش درکشور آمریکا می باشد. افراد متقاضی می بایست برای هر مقطع تحصیلی که قصد تحصیل در آن را دارند مدارک مورد نیاز آن مقطع  را تحویل سفارت آمریکا در کشور متبوع خود دهند واز طریق یکی از ویزا های گفته شده در مقاله برای تحصیل در کشور آمریکا و مهاجرت تحصیلی به آمریکا اقدام کنند.

به طور کلی در این مقاله تلاش شد درباره مهاجرت تحصیلی به آمریکا، را میتوان یکی از راه های مهاجرت به آمریکا خطاب کرد ولی باید با دقت در این رابطه عمل نمود و حتما در این راه از مشاوره وکلای برتر بهره مند شد . 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ایرن مهاجرت تماس حاصل فرمایید.